Restaurations innovation og iværksætteri
Forløbsbeskrivelse: Restaurations innovation og iværksætteri
Navn på underviser: Martin Castillo
Mail: mca@zbc.dk
Skole: ZBC - kokke og tjener
Niveau: EUD - Gastronom
Elevantal: 8
Dato for modtagelse: Nov. 2020
Fag: Innovation og iværksætteri -
Varighed: 33 lektioner, 4 moduler
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne skal forholde sig til innovations-, iværksætteri- og selvstændighedsbegrebet. Det skal de gøre ved, at eleverne skal udvikle en virksomhed igennem en idegenereringsproces, ligesom at virksomheden skal understøtte ét af de 17 verdensmål. Herefter skal eleverne lave en innovativ produktudvikling, etablering af virksomhed og markedsvurdering.
Eleverne arbejder ud fra følgende problemstilling:
Hvordan kan man skabe en innovativ gastronomisk virksomhed, der understøtter et af FN's verdensmål?
Forløbet er inddelt i 4 moduler, med tilhørende PP slides:
Idégenerering
Produktudvikling og innovation
Etablering af virksomhed
Markedsvurdering
Kompetenceområder
Eleverne kan:
- Forholde sig til innovations, iværksætter og selvstændighedsbegrebet.
- Redegøre for etableringsforhold herunder daglig drift, og finansieringsmuligheder.
- Redegøre for forskellige organisatoriske principper i virksomheden herunder beslutningsprocesser og samarbejdsformer på forskellige niveauer.
- Opnå indsigt i dansk erhvervsstruktur og dens forskydninger, herunder internationale forhold
Lektionsplan
Idégenerering - 16 lektioner
Produktudvikling og innovation - 6 lektioner
Etablering af virksomhed - 6 lektioner
Markedsvurdering - 5 lektioner
Al materiale findes i menuen til højre